Historia klubu PLKS Pszczyna

Logo PLKS

fot. LB

Dzisiejszy PLKS Pszczyna został założony w czerwcu 1976 roku. Nowy twór przybrał nazwę Ludowy Klub Sportowy przy Państwowym Techniku Rolniczym.

Powstanie klubu związane jest z osobą Kazimierza Płachno. Nauczyciel wychowania fizycznego w ówczesnym Technikum Rolniczym (obecne Powiatowy Zespól Szkól nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie) oraz trener siatkarski związany był z klubem nieprzerwanie przez 27 lat! Przez te wszystkie lata zespół był oparty na uczennicach popularnego „Rolniczoka”. Wyróżniające się zawodniczki ściągane były z terenu całego Śląska. Tutaj się uczyły i grały w siatkówkę.

Co ciekawe, LKS PTR prowadził swoją działalność związaną nie tylko z siatkówką (seniorki w klasie A, juniorki, juniorki młodsze). Klub posiadał także sekcje lekkoatletyczną, pływacką, tenisa stołowego i… łuczniczą!

Najważniejszą dyscypliną była jednak siatkówka. I to w tej osiągane były największe sukcesy. LKS PTR osiągnął m.in. finał Mistrzostw Polski juniorek w 1978 roku, rok później półfinał MP juniorek. W 1981 roku zespół po raz pierwszy awansował do II ligi. Po roku gry na tym szczeblu drużyna spadła, ale w latach 80. klub nadal odnosił sukcesy (m.in. półfinał MP juniorek w 1985 roku, finał XV Centralnej Spartakiady w 1988 roku i ponowny awans do II ligi w 1989 roku i znów po roku spadek). Siatkarki z Pszczyny sukcesy odnosiły także w Centralnych Igrzyskach Młodzieży Szkół Rolniczych (na 19 organizowanych imprez pszczynianki zdobyły pięć złotych, dwa srebrne, i cztery brązowe medale), turniejach międzynarodowych czy Interlidze Polsko-Czechosłowackiej (później Interlidze Polsko-Czeskiej).

W 2002 roku zespół po raz trzeci awansował do II ligi. Ku uciesze sympatyków siatkówki w Pszczynie, LKS PTR wreszcie się w niej utrzymał. Po tym sukcesie z klubu odszedł Kazimierz Płachno. Jego następcą okazał się Paweł Wrzeszcz (były siatkarz klubów ekstraklasy, m.in. brązowy medalista MP z Jastrzębiem Borynią), który oprócz „trenerki” w PLKS (klub zmienił wtedy nazwę), był również nauczycielem wf w pszczyńskim Zespole Szkół Rolniczych (obecny PZS nr 2).

W pierwszym sezonie (2003/04) jego pracy zespół otarł się o awans, przegrywając w końcu walkę z Olimpią Jawor. Podobnie było rok później. Tym razem pszczynianki wyprzedziła Polonia Świdnica. Popularny „Pasza” chciał jednak w końcu dopiąć swego i próbował walczyć o awans również w sezonie 2005/06. I tym razem na drodze PLKS-u stanął klub z Dolnego Śląska - dobrze znana Olimpia Jawor.

Trzecie nieudane podejście do I ligi spowodowało, że z pracy w Pszczynie zrezygnował Paweł Wrzeszcz, a jego rolę przejął Wojciech Bućko, który w latach 80. zdobył m.in. pierwszy dublet z BKS-em Stal Bielsko-Biała. Już w pierwszym roku jego pracy zespół z Pszczyny awansował do I ligi.

Historyczny awans wywalczyły: Daria Pala, Angelika Niechwiej-Solarska, Barbara Pilch, Maria Haratyk, Julia Jurczyk, Katarzyna Brzezowska, Anna Kaczmar, Anna Gwiżdż, Aleksandra Drwięga, Joanna Markiel, Kinga Woźniak, Karina Grząba.

Klub nie był jednak przygotowany do gry na tym szczeblu. Zarówno organizacyjnie jak i sportowo i PLKS szybko spadł do II ligi. W maju 2008 roku trenerem zespołu został Jarosław Bodys, który w kwietniu tamtego roku, jako szkoleniowiec AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, ograł PLKS w decydujących spotkaniach o utrzymanie. Zatrudnienie tego szkoleniowca okazało się „strzałem w 10”, bo już w kwietniu 2009 roku siatkarki z Pszczyny znów cieszyły się z awansu do I ligi!

Awans do I ligi w sezonie 2008/09 wywalczyły: Izabela Placek, Magdalena Kosiarska, Dorota Waluszczyk, Ewelina Menducka, Agnieszka Buzała, Maria Haratyk, Patrycja Króliczek, Anna Gwiżdż, Agnieszka Mitręga, Joanna Markiel, Magdalena Łebkowska, Karolina Szlęzak.

Drugi pobyt siatkarek z Pszczyny w I lidze w sezonie 2009/2010 okazał się zdecydowanie lepszy. PLKS zajął ostatecznie 5. miejsce w tabeli i pewnie utrzymał się w rozgrywkach. Dobrą passę pszczynianki podtrzymały również w rozgrywkach o Puchar Polski. Po wyeliminowaniu kolejno: MOSiR-u Remagum Mysłowice, AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i Sokoła Chorzów, PLKS rywalizował z występującym w Plus Lidze Kobiet Centrostalem Bydgoszcz. Rywal ten okazał się już zbyt silny dla siatkarek z Pszczyny, ale to nie zmienia faktu, że przygodę z Pucharem Polski należy ocenić pozytywnie.
W sezonie 2010/2011 zajęły 6 miejsce.

W 2011r nastąpiła zmiana szkoleniowca, został nim Dariusz Luks, który w grudniu 2011 został zastąpiony nowym trenerem Dariuszem Parkitnym. Zespół zajął w rozgrywkach I ligi sezonu 2011/2012 10 miejsce i musiał rozgrywać mecze o utrzymanie się w I lidze z zespołem Sparta Warszawa. Ostatecznie walkę o utrzymanie wygrała drużyna warszawska. Siatkarki PLKS spadły do II ligi.

Po sezonie 2011/2012 do klubu ponownie powrócił trener Jarosław Bodys i to on jest szkoleniowcem zespołu PLKS Pszczyna. Pszczynianki występują w 2 grupie II ligi z celem awansu do I ligi.
PLKS zajął w sezonie 2012/2013 1 miejsce w grupie 2 i uczestniczył w turnieju półfinałowym rozgrywanym w Krośnie.W turnieju siatkarki PLKS Pszczyna zajęły III miejsce i odpadły z dalszych rozgrywek o wejście do I ligi.

W sezonie 2013/2014 zespół PLKS prowadzi trener Jarosław Bodys.
Do składu zespołu powróciły: Agnieszka Bodys oraz Marta Jędrysik /Kluza/. W trakcie przygotowań do sezonu do zespołu dołączyła Milena Stacchiotti /Włochy/. Rundę zasadniczą sezonu 2013/2014 II ligi grupy 2 pszczynianki zakończyły na 3 miejscu. W rundzie play-off rywalizowały z 2 zespołem grupy SMS LO2 Opole. Po czterech meczach zakończyły rywalizację zwycięsko 3:1. Kolejnym etapem o wejście do I ligi był turniej finałowy zw Gorlicach, w którym zajęły 3 miejsce nie dające awansu. Ostatnią szansą było wygranie turnieju barażowego, który odbył się w Pszczynie.Siatkarki PLKS pokonując AZS Gliwice i Wisłę Kraków zakończyły turniej na 1 miejscu i wywalczyły awans do I ligi siatkówki kobiet. Jest to powrót na zaplecze ORLEN Ligi po dwóch sezonach spędzonych w II lidze.
Awans do I ligi w sezonie 2013/14 wywalczyły:
Agnieszka Bodys, Marta Jędrysik, Agnieszka Mitręga, Wiktoria Sowińska, Angelika Wardęga, Katarzyna Boroń, Agnieszka Oyibo, Sandra Osuchowska, Joanna Pyrek, Agata Turbak, Marta Kędzia oraz Milena Stacchiotti.

Sezon 2014/2015 I ligowy zespół pod nazwą KS Jastrzębie-Borynia PLKS Pszczyna rozpoczął rozgrywki ligowe w Szerokiej. Od stycznia 2015r zespół zmienił nazwę na KS Jastrzębie-Borynia.

W sezonie 2014/2015 Zarząd PLKS przejął zespół bieniaminka UKS Dębowianki Dębowiec, który pod nazwą Dębowianka Dębowiec/ PLKS Pszczyna rywalizował w rozgrywkach II ligi grupy 2. II ligowe rozgrywki podopieczne Włodzimierza Habarty zakończyły na 6 miejscu.
1 lipca 2014r nastąpiła zmiana prezesa klubu. Dotychczasowego Prezesa klubu Józefa Tetlę na tym stanowisku zastąpił Wiesław Waszkielewicz.

Sezon 2015/2016: nastąpiła zmiana trenera. Nowym trenerem został Mariusz Błaszczyk. Zespół do rozgrywek II ligi grupy 2 przystąpił pod "starą" nazwą PLKS Pszczyna. Skład zespołu w sezonie 2015/2016: Agnieszka Młynarczyk, Daria Pala, Aleksandra Baron, Agata Bartłomiejczyk, Angelika Wardęga, Michalina Kwasowska, Patrycja Leśniewska, Emilia Gębal, Sandra Osuchowska, Joanna Pyrek, Agata Turbak, Martynika Robel oraz pozyskano po wycofaniu się z rozgrywek I ligi KS Jastrzębie Borynia Martę Jędrysik i Agnieszkę Szczypkę. W trakcie sezonu po odejściu z zespołu Michaliny Kwasowskiej i kontuzji Patrycji Leśniewskiej zespół wzmocniła była zawodniczka PLKS Katarzyna Boroń. W rundzie zasadniczej podopieczna Mariusza Błaszczyka zajęły 3 miejsce i w rundzie play-off rywalizowały z Sokołem 43 AZS AWF Katowice. Rywalizację zwycięsko roztrzygnęły na swoją korzyść pszczynianki 3:2 i to one z 2 miejsca grupy 2 przystąpiły do turnieju półfinałowego o wejście do I ligi.W turnieju , który odbył się 22-24 kwietnia 2016r w Pszczynie zagrały zespoły: WTS Solna Wieliczka, NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, UKŻPS Kościan oraz PLKS. Niestety pszczynianki przegrały wszystkie 3 mecze turnieju i odpadły z rywalizacji o wejście do I ligi.

W sezonie 2016/2017 zespół przejął ponownie trener Jarosław Bodys. Skład zespołu PLKS w sezonie2016/2017:
Agnieszka Młynarczyk, Katarzyna Boroń, Marta Jędrysik, Natalia Krzempek, Martyna Kołodziej, Agata Kozioł, Martynika Robel, Paulina Dyc, Magdalena Kluza, Wiktoria Kubik, Urszula Lorenc, Manuela Jakubiak /do 8.X.2016r/ oraz Joanna Pyrek.
W rundzie zasadniczej zespół zajął 1 miejsce /meczy 16 punkty 42 sety 45:13 małe punkty 1372:1099/.
W I rundzie play-off pszczynianki rywalizowały z AGH Kraków, które dwukrotnie pokonały 3:1.
W II rundzie play-off przeciwniczkami był zespół SILESII VOLLEY Mysłowice. Po 2 porażkach u siebie. PLKS wygrał 2 spotkania w Mysłowicach. W decydującym 5 meczu II rundy play-off w Pszczynie pokonał mysłowiczanki 3:0 i w następnej półfinałowej fazie rozgrywek spotkał się z wicemistrzem grupy 2 MKS POLONIĄ Świdnica. Pszczynianki w 3 meczach pokonały rywalki ze Świdnicy i awansowały do turnieju finałowego o wejście do I ligi.
W turnieju w Opolu zagrały zespoły: BLUESOFT MAZOVIA Warszawa,
gospodynie turnieju ECO AZS Uni Opole, Grupa Azoty PWSZ Tarnów,
AZS AWF Warszawa oraz PLKS Pszczyna. Pszczynianki po pokonaniu zespołu AZS AWF Warszawa, przegrały 3 mecze z ECO AZS Uni Opole, BLUESOFT MAZOVIA Warszawa i GRUPĄ AZOTY PWSZ Tarnów.
Tabela końcowa turnieju finałowego:
1. ECO AZS Uni Opole pkt 8
2. GRUPA AZOTY PWSZ Tarnów pkt 7
3. AZS AWF Warszawa pkt 5
4. PLKS Pszczyna pkt 5
5. BLUESOFT MAZOVIA Warszawa pkt 5


W sezonie 2017/2018 nastąpiły w składzie duże zmiany. Trenerem pozostał Jarosław Bodys. Z zespołu odeszły: Katarzyna Boroń, Agata Kozioł, Martynika Robel, Wiktoria Kubik, Joanna Pyrek.
Zespół w nowym sezonie wystąpił w składzie: Paulina Dyc-Bażanowska, Karolina Olczyk, Marta Jędrysik, Natalia Krzempek, Magdalena Kluza,Urszula Lorenc, Martyna Kołodziej, Paulina Ponikiewska, Żaneta Stępień, Maria Jakubiec, Adrianna Wróblewska.
Jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek z zespołu odeszła z przyczyn osobistych Magdalena Kluza, a w połowie października Adrianna Wróblewska.
PLKS Pszczyna w rozgrywkach rundy zasadniczej II ligi grupy 3 zajął 7 miejsce z bilansem: w 22 meczach zdobył 33 punkty w setach 42:40. W I rundzie play-off grupy 3 PLKS rywalizował z drugą drużyną po rundzie zasadniczej OLIMPIĄ Jawor. Po przegranym pierwszym meczu play-off w Pszczynie 1:3 (25:21, 18:25, 19:25, 12:25), w Jaworze pokonał gospodynie 3:0 (25:19, 32:30, 25:18). W decydującym o awansie 3 meczu przegrał 3:2 (14:25; 25:18; 23:25; 27:25; 15:10) i odpadł z dalszych rozgrywek sezonu 2017/2018.

Klub sezon 2018/2019 rozpoczął od zmiany Zarządu. Prezesem PLKS Pszczyna została Teresa Zarobkiewicz. Zmieniono również logo klubu.
Z klubu odszedł trener Jarosław Bodys. Nowym trenerem został Paweł Wrzeszcz, który prowadził zespół PLKS-u w latach 2003-2006.
W zespole z poprzedniego sezonu w klubie zostały Paulina Dyc-Bażanowska, Natalia Krzempek oraz Maria Jakubiec.
Zespół do rozgrywek II ligi grupy 3 w sezonie 2018/2019 przystąpił w składzie: Emilia Gębal, Natalia Krzempek, Alicja Rodak, Kamila Śmietana, Wiktoria Szumera, Magdalena Kaszuba, Katarzyna Hajska, Paulina Dyc-Bażanowska, Anna Gnyś, Karolina Puczok, Weronika Przebinda, Maria Jakubiec oraz Paulina Babiarz.
Zespół w rundzie zasadniczej zajął 3 miejsce, w I rundzie play-off pokonał MKS II Dąbrowa Górnicza. W kolejnej rundzie rywalizował z KS Częstochowianką Częstochowa. Po dwóch spotkaniach w Częstochowie stan rywalizacji 1:1, w meczach w Pszczynie Częstochowianka pokonała pszczynianki dwukrotnie 3:2. One też awansowały do turnieju półfinałowego o wejście do I ligi.
Po sezonie z funkcji trenera zrezygnował Paweł Wrzeszcz.

W sezonie 2019/2020 nowym trenerem został Wiesław Czaja.
Z poprzedniego składu pozostały w zespole : Natalia Krzempek, Paulina Babiarz, Kamila Śmietana i Alicja Rodak.
Skład uzupełniły: Natalia Pustelnik, Aleksandra Mich, Kamila Sadowska, Aneta Wilczek, Klaudia Hajduk, Marta Zich, Klaudia Kubacka oraz Karolina Nowak.
W wyniku słabych wyników w rozgrywkach II ligi grupy 4 Zarząd PLKS postanowił zmienić trenera. Z początkiem grudnia nowym trenerem został Rafał Legień, który zastąpił na tym stanowisku Wiesława Czaję.* Historię PLKS-u Pszczyna opracowano na podstawie książki Barbary Solarskiej „Sport w Pszczynie - Fakty i ludzie” oraz informacji zebranych przez Radosława Jelenia.Trenerzy pracujący z I zespołem PLKS-u (LKS PTR) Pszczyna

1976 - 2003 Kazimierz Płachno
2003 - 2006 Paweł Wrzeszcz
2006 - 2008 Wojciech Bućko
2008 - 2011 Jarosław Bodys
2011 - 2011 Dariusz Luks
2011 - 2012 Dariusz Parkitny
2012 - 2014 Jarosław Bodys
2014 - 2015 Włodzimierz Habarta
2015 - 2016 Mariusz Błaszczyk
2016 - 2018 Jarosław Bodys
2018 - 2019 Paweł Wrzeszcz
2019 - 2019 Wiesław Czaja
2019 - Rafał Legień
Tabela II liga grupa 4 sezon 2019/2020 po 18 kolejkach/runda zasadnicza/
1. PŁOMIEŃ SOSNOWIEC (16) 47
2. MKS POGOŃ PROSZOWICE (16) 29
3. TKS TOMASOVIA TOMASZÓW LUB. (16) 29
4. AZS UMCS LUBLIN (16) 26
5. KPKS HALEMBA (16) 26
6. PLKS PSZCZYNA (16) 22
7. TS WISŁA KRAKÓW (16) 17
8. MUKS SOS POPRAD STARY SĄCZ (16) 9
9. CKIS MARATON KRZESZOWICE (16) 8
Najnowsza galeria

Oficjalny serwis internetowy klubu PLKS Pszczyna

Zespół seniorek PLKS Pszczyna
II Liga

Ostatni mecz

PLKS Pszczyna wycofał zespól z rozgrywek II ligi sezon 2020/2021

15 czerwca 2020 godz.:12:33

. - .

Wykonanie: pless-intermedia